Skip to content

Cerro Gordo Bement Seventh Grade Girls Take ALAH JH Invitational Title

The Cerro Gordo Bement Bulldogs 7th Grade Girls Meet Champions.  The CGB seventh grade girls track and field team won their division of the 20th annual ALAH JH Invitational on Saturday, April 15. The girls scored 86 points to earn the top spot. Pictured here after the meet are from left to right: Darby Walther, Lauren Hill, Sophia Ferguson, Sarah Hill, Aubrey Ferguson, Avery Stoerger, Maci Mills, Maddy Willard, Chesney Thornton, Makenzie Kendall, Ramie Shaffer, Addison Frantz, Briell Puckett, Brooklyn Dupont, Alissa Johnson and Peyton Alblinger. Not Pictured: Madisen Callaway, Scarlett Eustice, Maggie Petty, Brynnan Stinson-Sheets.

By SALLY McCARTHY
Staff Writer

The CGB seventh grade girls track and field team scored 82 points to take home the first place trophy from the 20th Annual ALAH Jr. High Invitational on Saturday, April 15. Madisen Callaway was a double winner in that division taking firsts in the 400 and 1600 meters.

The eighth grade boys were fourth in the team standings with weightmen Anthony Carver and Trevor Cogdill scoring first place points in the shot put and discus respectively.

Knox Shackelford was the seventh grade boys 1600 meter champion and that team finished in eighth.

The eighth grade girls were ninth in their division with 21 points. Complete results follow this article.

The jr. high boys and girls teams will travel to Arcola next Saturday, April 22 for their annual invite.

7th Grade CGB Girls Team and Individual Results ALAH JH Invitational
April 15, 2023

Team Results: 1. Cerro Gordo Bement 86; 2. Sullivan 78.5; 3. Neoga 51; 4. Arthur Lovington Atwood Hammond 50; 5.Stewardson-Strasburg 39; 6. Okaw Valley 38; 7. Arcola 30.5; 8. Lake Crest Elementary 26

Shot Put: Brielle Puckett 23’ 10”, second; Ramie Shaffer 19’ 3.5”

Discus: Brielle Puckett 52’ 0”; Ramie Shaffer 32’ 7”

Long Jump: Madisen Callaway 12’ 8”, sixth; Maci Mills 11’ 10.5”

High Jump: Aubrey Ferguson 3’ 10”, fourth; Avery Stoerger 3’ 8”

100 M Hurdles: Addison Frantz 20.92, third; Makenzie Kendall 22.83

100M: Maggie Petty 14.62, second; Sophia Ferguson 15.52

200M: Sophia Ferguson 33.72; Maggie Petty 34.27

400M: Madisen Callaway 1:09.18, first; Maggie Petty 1:10.76, second

800M: Madisen Callaway 2:52.27, second; Aubrey Ferguson 3:10.45, sixth

1600M: Madisen Callaway 6:15.80, first; Sarah Hill 6:24.45, second

400M Relay: Cerro Gordo Bement 1:04.62, sixth (Maci Mills, Lauren Hill, Avery Stoerger, Alissa Johnson)

800M Relay: Cerro Gordo Bement 2:16.93 (Brooklyn Dupont, Sarah Hill, Sophia Ferguson, Maggie Petty)

1600M Relay: Cerro Gordo Bement 5:20.90, fourth (Sarah Hill, Brynnan Stinson-Sheets, Maci Mills, Avery Stoerger)

8th Grade CGB Girls Team and Individual Results ALAH JH Invitational
April 15, 2023

Team Results: 1. Arthur Lovington Atwood Hammond 113; 2. Sullivan 65; 3. Stewardson-Strasburg 64; 4. Villa Grove 61; 5. Arcola & Neoga 47; 7. Lake Crest Elementary 34; 8. Okaw Valley 32; 9. Cerro Gordo Bement 21

Shot Put: Makenna Kindred 18’ 5.5”

Discus: Makenna Kindred 44; 6”

Long Jump: Madison Callaway 11’ 0.75”; Samantha Sterling 9’ 11.25”

100M: Addison Jayne 15.47; Mikaela Jayne 15.54

200M: Addison Jayne 3.81; Mikaela Jayne 33.28

400M: Cassie Block 1:16.40

800M: None

1600M: Cassie Block 7:03.27

400M Relay: Cerro Gordo Bement 1:10.16 (Peyton Albinger, Chesney Thornton, Scarlet Eustice, Darby Walther)

800M Relay: Cerro Gordo Bement 2:13.20, fourth (Brynnan Stinson-Sheets, Makenzie Kendall, Mikaela Jayne, Addison Jayne,)

1600M Relay: Cerro Gordo Bement 5:27.08, fifth (Darby Walther, Addison Jayne, Maddy Willard, Cassie Block)

7th Grade CGB Boys Team and Individual Results ALAH JH Invitational
April 15, 2023

Team results: 1. Villa Grove 68; 2. Arthur Lovington Atwood Hammond 66; 3. Sullivan 61; 4. Arcola 54; 5. Neoga 42; 6. Stewardson-Strasburg 40; 7. Okaw Valley 30; 8. Cerro Gordo Bement 24; 9. Lake Crest Elementary 16; 10. Windsor 2

Discus: None

Shot Put: Jacob Henderson 29’ 11”, third

High Jump: Knox Shackelford 4’ 2”, fifth

Long Jump: Lucas Fuson 13’ 11”, fifth

110 M Hurdles: Jaxon Lehew 21.47, fourth; Bentley Funkhouser 23.96

100M: Lucas Fuson 14.58

200M: Jacob Henderson 30.67

400M: Jacob Henderson 1:11.86

800M: Knox Shackelford 2:45.29; Clark Ryder 3:21.29

1600M: Knox Shackleford 5:39.48, first

400M Relay: None

800M Relay: None

1600M Relay: None

8th Grade CGB Boys Team and Individual Results ALAH JH Invitational
April 15, 2023

Team results: 1. Arthur Lovington Atwood Hammond 103.5; 2. Neoga 90.5; 3. Arcola 74; 4. Cerro Gordo Bement & Villa Grove 62; 6. Stewardson-Strasburg 43; 7. Okaw Valley 37; 8. Lake Crest Elementary 14; 9. Sullivan 9; 10. Windsor 2

Discus: Trevor Cogdill 105’ 6”, first; Cashel Cain 60’ 5”

Shot Put: Anthony Carver 36’ 4.5”, first; Hayden Gundlach 29’ 11”

High Jump: Tyler Thomas 4’ 4”

Long Jump: Azul Mendez 15’ 6; fourth

110 M Hurdles: Tyler Thomas 20.39, sixth; Gus Mann 22.59

100M: Trevor Cogdill 13.41; Azul Mendez 13.99

200M: Lucas Meinders 27.78, fifth; Anthony Carver 28.30

400M: Azul Mendez 1:03.71, fourth; Lucas Meinders 1:06.62, sixth

800M: Tyler Thomas 2:45.37, sixth; Kale Blickenstaff 2:45.70

1600M: Hayden Gundlach 6:59.73

400M Relay: None

800M Relay: None

1600M Relay: Cerro Gordo Bement 4:21.06, third (Lucas Meinders, Kale Blickenstaff, Anthony Carver, Tyler Thomas)

Leave a Comment