Skip to content

Cerro Gordo Bement Seventh Grade Girls Take JHOC Championship

On a very windy day, CGB’s Addison Frantz was the Jr. High Okaw Conference 100 meter hurdle champion for the seventh grade girls. Her time in the race was 19.93 which was a PR for her.

8th Grade Girls Finish Fourth; 7th & 8th Boys Are Sixth

By SALLY McCARTHY
Staff Writer

The seventh grade Cerro Gordo Bement Bulldog girls track and field team continued their winning ways by capturing the Jr. High Okaw Conference championship at the meet held at Tuscola on Tuesday, May 2. The girls scored 138 to earn the first place conference plaque. Madisen Callaway led the team as usual with conference championships in the 400 meters (1:09.14), the 800 meters (2:56.44) and the 1600 meters (6:25.02). She also was second in the long jump (12’ 11.75”). Others earning conference championships were Addison Frantz, 100 meter hurdles (19.93); Amy Stoerger, high jump (4’ 2”); and Brielle Puckett, shot put (23’ 10.5”).

The eighth grade girls tied Villa Grove for fourth place in the team standings with Claire Loftus taking the conference championship in the shot put with a throw of 25’ 2”.

Both the CGB seventh and eighth grade boys finished in sixth place in the meet.

The Bulldogs were to compete in the IESA Class 2A Sectional at Ridgeview on Saturday, May 6. First place finishers and those meeting qualifying standards at that meet will advance to the Class 2A IESA State Track and Field meet held in East Peoria on May 12 and 13.

7th Grade CGB Girls Team and Individual Results
Jr. High Okaw Conference
May 2, 2023

Team Results: 1. Cerro Gordo Bement 138; 2. Arthur Lovington Atwood Hammond 74; 3. Okaw Valley 70; 4. Arcola 55; 5. Tuscola 30; 6. Oakland Lake Crest 26

Shot Put: Brielle Puckett 23’ 10.5”, first; Ramie Shaffer 21’ 1”, fourth

Discus: Brielle Puckett 48’ 5”; Ramie Shaffer 42’ 11”

Long Jump: Madisen Callaway 12’ 11.75”, second; Sophia Ferguson 12’ 7.75”, fourth

High Jump: Avery Stoerger 4’ 2”, first

100 M Hurdles: Addison Frantz 19.93, first; Maddy Willard 21.88, fourth

100M: Maggie Petty 14.40, second; Brynnan Stinson-Sheets

200M: Maggie Petty 30.72, third; Brooklyn Dupont 33.50

400M: Madisen Callaway 1:09.14, first; Sophia Ferguson 1:12.06, second

800M: Madisen Callaway 2:56.44, first; Aubrey Ferguson 3:01.21, second

1600M: Madisen Callaway 6:25.02, first; Sarah Hill 6:32.53, second

400M Relay: Cerro Gordo Bement 1:02.04, third (Brynnan Stinson-Sheets,Maci Mills, Avery Stoerger, Alissa Johnson)

800M Relay: Cerro Gordo Bement 2:11.37, third (Brooklyn Dupont, Sarah Hill, Sophia Ferguson, Maggie Petty)

1600M Relay: Cerro Gordo Bement 5:14.67, second (Sarah Hill, Sophia Ferguson, Maci Mills, Maggie Petty)

8th Grade CGB Girls Team and Individual Results
Jr. High Okaw Conference
May 2, 2023

Team Results: 1. Arthur Lovington Atwood Hammond 108; 2. Okaw Valley 82; 3. Arcola 53; 4. Villa Grove & Cerro Gordo Bement 45; 6. Tuscola 38; 7. Oakland Lake Crest 31

Shot Put: Claire Loftus 24’ 0”, second; Makenna Kindred 18’ 10”

Discus: Claire Loftus 55’ 6”, sixth; Makenna Kindred 45’ 7”

Long Jump: Cassie Block 10’ 10.5”

100M Hurdles: Peyton Alblinger 28.02

100M: Addison Jayne 14.63; Mikaela Jayne 15.35

200M: Addison Jayne 29.90, fifth; Mikaela Jayne 32.01

400M: Cassie Block 1:16.55; Rylan Petty 1:20.20

800M: Jillian Durbin 2:58.89, third; Darby Walther 3:19.05, sixth

1600M: Jillian Durbin 6:33.00, third; Darby Walther 7:15.95, sixth

400M Relay: Cerro Gordo Bement 1:06.72, sixth (Claire Loftus, Makenna Kindred, Ramie Shaffer, Brielle Puckett)

800M Relay: Cerro Gordo Bement 2:11.92, second (Mikaela Jayne, Addison Jayne, Cassie Block, Rylan Petty)

1600M Relay: Cerro Gordo Bement 5:11.98, second (Addison Jayne, Cassie Block, Rylan Petty, Jillian Durbin)

7th Grade CGB Boys Team and Individual Results
Jr. High Okaw Conference
May 2, 2023

Team results: 1. Arthur Lovington Atwood Hammond 103; 2. Villa Grove 91; 3. Tuscola 74; 4. Arcola 49; 5. Okaw Valley 40; 6. Cerro Gordo Bement 29; 7. Oakland Lake Crest 14

Discus: Jacob Henderson 72’ 3”

Shot Put: Jacob Henderson 29’ 2.25”, fourth

High Jump: Ethan Long 4’ 7”, second

Long Jump: Ethan Long 14; 3.75”, sixth; Lucas Fuson 13’ 5.5”;

110 M Hurdles: Jaxon Lehew 21.98, fourth; Bentley Funkhouser 23.58

100M: Lucas Fuson 14.30; Ethan Long 14.42

200M: Colton Piraino 31.47

400M: Jacob Henderson 1:12.61, fifth; Clark Ryder 1:28.49

800M: Knox Shackleford 2:44.62, fifth

1600M: Knox Shackleford 5:50.22, fourth; Lucas Fuson 6:23.44

400M Relay: None

800M Relay: Cerro Gordo Bement 2:22.58, sixth (Bentley Funkhouser, Clark Ryder, Jaxon Lehew, David Bates)

1600M Relay: Cerro Gordo Bement 4:55.86, third (Jaxon Lehew, Colton Piraino, Lucas Fuson, Jacob Henderson)

8th Grade CGB Boys Team and Individual Results
Jr. High Okaw Conference
May 2, 2023

Team results: 1. Tuscola 106; 2. Arcola 102; 3. Arthur Lovington Atwood Hammond 71; 4. Villa Grove 48; 5. Okaw Valley 33; 6. Cerro Gordo Bement 27; 7. Oakland Lake Crest 13

Discus: Trevor Cogdill 96’ 2”, third

Shot Put: Anthony Carver 35’ 0”, second; Hayden Gundlach 29’ 3”

High Jump: Trevor Cogdill 4’ 6”

Long Jump: Azul Mendez 15’ 9; sixth; Kale Blickenstaff 14’ 4”

110 M Hurdles: Tyler Thomas 19.63, fourth; Gus Mann 22.15

100M: Gus Mann 15.72

200M: Anthony Carver 27.52, sixth; Kale Blickenstaff 29.01

400M: Tyler Thomas 1:04.95, fifth

800M: Hayden Gundlach 3:16.87; Cashel Cain 3:25.98

1600M: Azul Mendez 5:20.64, second

400M Relay: None

800M Relay: None

1600M Relay: Cerro Gordo Bement 4:24.51, fourth (Tyler Thomas, Kale Blickenstaff, Anthony Carver, Azul Mendez)

Leave a Comment