Skip to content

ALAH Underclassmen Run At Tuscola

Knights freshmen Skyler Graham, left and Gracie Romine, next to Skyler, sprint to the 100 meter finish at the JV meet at Tuscola on May 1. Skyler’s time was 13.99 with Gracie right behind at 14.04.

The Knight’s Frosh/Soph track teams bussed to Tuscola for their annual JV Coed event. No team score were kept.

Knight’s winners included Cruz Hale (800/2:13.99), Kimberly Krutsinger (3200/14:42.93), Girl’s 4×400/4:42.21 (Ruby Burton, Josie Carrillo, Skyler Graham, Lilly Vanda) and Girl’s 4 x 800/13:39.86 (Grace Arnett, Emma Forman, Lilly Vanda, Lyndsay Rohacs).

Tuscola JV Results:

Boy’s 100m: Warrior, 2nd, 12.02; Gingerich, 10th, 12.61.

Girl’s 100m: 8th, Graham, 13.99; Romine, 10th, 14.04.

Boy’s 200m: Gingerich, 7th, 26.34; Schrock, 8th, 26.45.

Girl’s 200m: Romine, 4th, 28.99; Forman, 19th, 33.86.

Boy’s 400m: Cash Hale, 7th, 1:00.77; Beck, 20th, 1:08.71.

Girl’s 400m: Carrillo, 3rd, 1:07.15; Rohacs, 7th, 1:22.43.

Boy’s 800m: Keagle, 17th, 2:43.36

Girl’s 800m: Carrillo, 3rd, 2:48.67; Arnett, 6th, 3:29.92.

Boy’s 1600m: Cruz Hale, 3rd, 5:09.45

Girl’s 1600m: Burton, 2nd, 6:21.53; Krutsinger, 3rd, 6:39.59

Girl’s 100H: Mendoza, 2nd, 20.72pr; Edwards, 6th, 24.68.

Girl’s 300H: Edwards, 6th, 1:12.78; Mendoza, 7th, 1:14.75.

Boy’s Shot Put: Tighe, 2nd/39’2 ¼”; Morfey, 21st, 27’4”.

Girl’s Shot Put: Clark, 5th, 30’2 ¼”;

Boy’s Discus: Morfey, 9th, 91’; Tighe, 10th, 87’7”.

Girl’s Discus: Clark, 7th, 86’3”; Mendoza, 18th, 55’3”.

Boy’s Long Jump: Frederick, 10th, 16’ ¼”.

Girl’s Long Jump: Klay, 7th, 12’1 ¾”; Edwards, 12th, 10’7”.

Boy’s Triple Jump: Cash Hale, 3rd, 32’5 ¾”; Keagle, 5th, 30’4 ¾”.

Girl’s Triple Jump: Burton, 7th, 25’5 ½”.

Boy’s 4×200 Relay: 2nd, 1:42.10, Gingerich, Schrock, Frederick, Warrior.

Girl’s 4×200 Relay: 2nd, 1:59.77, Burton, Graham, Vanda, Romine.

Boy’s 4×400 Relay: 2nd, 3:56.62, Schrock, Cruz Hale, Frederick, Warrior.

Boy’s 4×800 Relay: 4th, 11:25.42, Beck, Allen, Cash Hale, Keagle.

Leave a Comment