Skip to content

ALAH Girls Track and Field Teams Compete at Sullivan 7 Team Meet

Ella Oye, left and Gwen Herring round the curve on the first lap of the seventh grade 800 meter run at the JH meet at Sullivan last week. Gwen finished in second place with a time of 2:55.9 and Ella was seventh in 3:06.5 both PRs for the girls. Both girls also ran the 1600 meters with Gwen taking fifth in 6:39.3 and Ella, sixth in 6:42.7.

By SALLY McCARTHY
Staff Writer

The Arthur Lovington Atwood Hammond jr. high girls track teams traveled to Sullivan for a seven team meet on April 24. The eighth grade team team finished in second behind Shelbyville and the seventh grade squad was third behind Shelbyville and host Sullivan.

The seventh grade had one individual event winner, Emily Keagle in the shot put with a PR throw of 22’ 5”.

Morgan Casteel won both the 800 meters, PR of 2:40.3 and the 1600 meters, PR of 5:59.8 and Ashby Coblentz also won two events, the shot put with a throw of 24’ 5” and the discus with a season best 62’ 11”. Cassidy Rohacs won the 100 meter hurdles in a PR of 17.0.

The jr. high teams were to run at the Mt. Zion Invitational on April 29 and in the annual Jr. High Okaw Conference meet on Tuesday, May 2 at Tuscola. They have one home meet remaining on May 9 with Sullivan and Tuscola before entering the post season with the IESA Sectional meet on Saturday, May 13 at Newton.

7th Grade Girls Team and Individual Results
vs. Sullivan, Arcola, Central A & M, Shelbyville, Clinton, Meridian
April 24, 2023

Team Results: 1. Shelbyville 160.5; 2. Sullivan 103.5; 3. Arthur Lovington Atwood Hammond 61.5; 4. Clinton 51; 5. Meridian 37.5; 6. Central A & M 22.5; 7. Arcola 20.5

Shot Put: Emily Keagle 22’ 5”, first

Discus: Laila Sanchez 51; 2”, fourth; Emily Keagle 49’ 7”, fifth

High Jump: Macelyn Boddy 3’ 8”; Zoey Mendoza 3” 8”

Long Jump: None

100 M Hurdles: None

100M: Norma Mendoza 14.9, fifth; Macelyn Boddy 15.4; Georgia Stroh 15.6; Briana Clayton 15.7; Layla Beck 17.0

200M: Norma Mendoza 31.50, third; Zoey Mendoza 31.70, fourth; Macelyn Boddy 31.70, fourth; Georgia Stroh 33.70; Laila Sanchez 33.90

400M: Sophia Johnson 1:13.30, second; Layla Beck 1:25.0

800M: Gwen Herring 2:55.90, second; Ella Oye 3:06.50

1600M: Gwen Herring 6:39.30, fifth; Ella Oye 6:42.70, sixth

400M Relay: None

800M Relay: None

1600M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 5:03.70, second (Norma Mendoza, Zoey Mendoza, Ella Oye, Sophia Johnson)

8th Grade Girls Team and Individual Results
vs. Sullivan, Arcola, Central A & M, Shelbyville, Clinton, Meridian
April 24, 2023

Team Results: 1. Shelbyville 113.25; 2. Arthur Lovington Atwood Hammond 97; 3. Clinton 66.5; 4. Arcola 53.5; 5. Sullivan 48.5; 6. Meridian 40.75; 7. Central A & M 38.5

Shot Put: Ashby Coblentz 24’ 5”, first

Discus: Ashby Coblentz 62’ 11”, first

High Jump: Cassidy Rohacs, 3’ 10”, sixth

Long Jump: Maleyna Vanausdoll 13’ 5”

100 M Hurdles: Cassidy Rohacs 17.00, first; Reece Oye 20.10, sixth; Riley Strode 21.00

100M: Leighton Poulos 14.30, third; Maleyna Vanausdoll 14.50, fifth

200M: Reece Oye 31.90, sixth

400M: Riley Strode 1:17.70

800M: Morgan Casteel 2:40.30, first; Embrey Reardon 2:50.30, fourth

1600M: Morgan Casteel 5:59.80, first; Embrey Reardon, 6:18.10, second

400M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 58.10, fifth (Leighton Poulos, Reece Oye, Cassidy Rohacs, Maleyna Vanausdoll)

800M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 2:08.10, second (Norma Mendoza, Zoey Mendoza, Laila Sanchez, Macelyn Boddy)

1600M Relay: Arthur Lovington Atwood Hammond 5:01.10, second (Cassidy Rohacs, Gwen Herring, Embrey Reardon, Riley Strode).

Leave a Comment